مواد شیمیایی صنعتی

مواد شیمیایی صنعتی:

مواد شیمیایی موادی هستند که ترکیب شیمیایی و ویژگیهای ثابت و مشخصی دارند. مواد شیمیایی را نمی شود با استفاده از روش های جدا سازی فیزیکی و بدون تجزیه عناصر و ترکیبات مواد، اجزای تشکیل دهنده آن را شناسایی نمود. مواد شیمیایی به صورت ترکیبات شیمیایی، عناصر شیمیایی، یون یا آلیاژ می باشند و بطور کلی در چهار حالت مایع، گاز، جامد و پلاسما وجود دارند. مواد شیمیایی براساس خلوصی که دارند در دو گرید صنعتی و آزمایشگاهی هستند.

گریدهای مواد شیمیایی صنعتی:

مواد شیمیایی به دو بخش مواد آلی و مواد غیرآلی تقسیم می شوند. مواد آلی موادی هستند که از دو عنصر کربن و هیدروژن تشکیل شده اند و به موادی که فاقد این دو عنصر باشند مواد غیرآلی گفته می شوند. مواد شیمیایی صنعتی در دو گرید خوراکی و دارویی و گرید صنعتی وجود دارد که گرید خوراکی و دارویی از خلوص بهتری برخوردارند و گریدهای صنعتی ناخالصی بالاتری دارند.

کاربرد مواد شیمیایی صنعتی:

مواد شیمیایی صنعتی با توجه به گریدهایی که دارند در صنایع مختلف از جمله صنایع مواد شوینده، صنایع نساجی، مواد غذایی، مواد دارویی، صنایع فولاد و ذوب آهن، پزشکی و داروسازی، کشاورزی کاربردهای فراوانی دارند.

رایج ترین مواد شیمیایی صنعتی:

اسید سولفوریک (H2SO4):

اسید سولفوریک رایج ترین ماده شیمیایی صنعتی در جهان است. کاربرد اصلی آن در ساخت اسید فسفریک است که یک ماده اصلی در اکثر کودهای شیمیایی است. اسید سولفوریک یک عنصر مهم برای ساخت فلز به ویژه در تولید مس و روی و همچنین تمیز کردن فولاد است. میزان تولید اسید سولفوریک بیش از 3٪ در سال رشد می کند و به میزان زیادی توسط تقاضای منطقه آسیا و اقیانوسیه رانده می شود.

اتیلن (C2H4):

سالانه بیش از 150 میلیون تن اتیلن تولید می شود ، بیش از سایر ترکیبات آلی دیگر. تقاضای آن در بخش عمده می تواند به پیشرفتهای در تولید پلیمر ، به ویژه پلی اتیلن ها نسبت داده شود. همچنین می توان از آن برای ساخت سایر مواد شیمیایی صنعتی مانند اتانول استفاده کرد.

هیدروکسید سدیم (NAOH):

هیدروکسید سدیم یک ترکیب معدنی است که برای بسیاری از صنایع حیاتی است. این مورد برای کاربردهای صنعتی از تولید کاغذ گرفته تا توسعه نساجی و تولید مواد تمیز کننده استفاده می شود. محبوبیت آن تا حد زیادی به ارزان بودن و توانایی آن در "تمیز کردن" گازها برای از بین بردن موثر اسیدها در هنگام سوختن بستگی دارد.

پروپیلن (C3H6):

پروپیلن همچنین به عنوان پروپن یا متیل اتیلن شناخته می شود ، یک ترکیب گاز آلی است. این یک محصول طبیعی فرایند تخمیر است و آن را به یک ترکیب شیمیایی مهم برای پیشرفت در بخش شیمی سبز تبدیل می کند. در مقابل ، این نیز از سوخت های فسیلی تولید می شود. پروپن برای صنعت پتروشیمی و به عنوان ماده اولیه برای محصولات متنوع بسیار قابل توجه است.

نیتروژن (N2):

صدها میلیون تن گاز نیتروژن هر ساله تولید می شود. با ترکیب با هیدروژن ، نیتروژن آمونیاک تولید می کند ، خود یک ماده شیمیایی مهم صنعتی است. ازت برای مجموعه ای از محصولات از جمله کود ، پارچه ، رنگ و حتی مواد منفجره استفاده می شود. به عنوان یک گاز ، "جو غیر واکنشی" را ایجاد می کند ، بنابراین برای حفظ غذاها و در صنعت الکترونیک استریل مفید است. از نظر فرم مایع ، نیتروژن برای تحقیقات پزشکی و حفظ آن اهمیت دارد

  • پکیج ها
  • بازدید از وب سایت لوبا
  • مشاوره
  • تعهد ما
  • درباره ما
  • پیشنهاد های ما
مواد شیمیایی صنعتی
  • بیشتر بدانید: